Eau De Toilette(adrenalyn parfüm)

adrenalyn parfüm

Adrenalyn Parfüm (Eau de toilette) bir cilt spreyi olarak kullanılan bir hafif kokulu kolonya/deodorant türüdür. Aynı zamanda Eau de toilette  “aromatik sular” olarak da adlandırılır ve bir yüksek alkol içeriğiyle temizlik özelliğine sahiptir. Genellikle banyo, duş, veya tıraş sonrası cilde doğrudan uygulanır. İçerik olarak alkol ve çeşitli yağlar etken maddeleri arasında yer alır. Hepimizin yakından tanıdığı gül suyu bunlara örnek olarak verilebilir.

14. Yüzyıllarda Macar  selefi Eau De Toilette tarafından üretildi, Macaristan Kraliçesi Elisabeth (1305-1380) cilt üzerinde yavaş yavaş buharlaştırılarak alkol ile kokulu yağ karışımı oluşturmuştu Macar suyu ilk güzel koku olarak üretildi. Bu su fransızcada “eau de la reine de Hongrie” olarak adlandırıldı  ve içerisinde biberiyegillere yer verildi.

Fransa Kralı XIV. Louis  (1638-1715) parfüm olarak “Göksel su” olarak adlandırılan; misk, portakal çiçeği oluşuyordu su ve diğer baharat gibi  kokuların bir karışımından oluşurdu.

Eau olarak geçen parfümler de kendi arasında içerisindeki alkol miktarına göre aşağıdaki gibi çeşitlere ayrılırlar:
Eau Fraiche (Fresh): İçerisinde %3 ya da daha az esans yağ vardır. Marc Jacobs Daisy Eau So Fresh, Miss Dior Eau Fraiche örnektir.
Eau de Cologne: EDC %2-5 arası esans yağlar içerir.
Eau de Toilette: EDT %4-10 arası esans içerir.
Eau de Parfum: EDP %8-15 arası esans içerir. Genelde markaların en konsantre parfümleridir.
Parfum: 15-25% arası esans içerir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.